Zaparcia

10 porad na zaparcia,
czyli jak w naturalny sposób wspomóc prawidłową pracę jelit

  1. Rozpocznij dzień od wypicia szklanki letniej wody z dodatkiem łyżeczki miodu i soku z cytryny lub z dodatkiem namoczonych, suszonych śliwek (śliwki koniecznie zjedz). Dzięki temu już od samego rana usprawnisz perystaltykę jelitową.
  2. Stosuj dietę bogatoresztkową. Spożywaj produkty zawierające błonnik pokarmowy. Błonnik działa jak „miotełka” na przewód pokarmowy przyśpieszając pasaż treści jelitowej.
  3. Pij minimum 2,5 – 3 litry płynów dziennie, głównie wodę mineralną. Odpowiednia ilość napojów sprawi, że masy stolcowe nie będą zbite, dzięki czemu łatwiej im będzie przesuwać się wzdłuż jelit.
  4. Stosuj olej lniany lub oliwę z oliwek (3 x dziennie łyżkę stołową). Zapobiegają i ograniczają stany zapalne w przewodzie pokarmowym, a także poprzez nawilżanie okolic odbytu, ułatwiają wypróżnianie.
  5. Zrezygnuj z podjadania słodyczy, czekolady i cukru. Działają one zapierająco i spowalniają pracę jelit.
  6. Uwzględnij w swojej codziennej diecie fermentowane napoje mleczne takie jak kefir czy maślanka. Jeśli ich nie tolerujesz, staraj się zażywać preparaty zawierające bakterie z rodzaju Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus bifidus.
  7. Zrezygnuj ze smażenia na korzyść gotowania, duszenia i gotowania na parze. Potrawy smażone, bogate w tłuszcz, są ciężkostrawne i zalegając w przewodzie pokarmowym znacząco spowalniają jego pracę.
  8. Uwzględnij w swojej diecie zioła. Mniszek lekarski (liść i korzeń), nasiona kopru włoskiego, koperek, anyżek, natka pietruszki, imbir poprzez drażnienie błony śluzowej jelit (głównie jelita grubego), stymulują pracę przewodu pokarmowego.
  9. Ćwicz mięśnie brzucha. Już 10-15 minut regularnych ćwiczeń sprawi, że jelita, dzięki mechanicznemu podrażnianiu, zaczną sprawniej pracować. Ponadto głębokie oddychanie torem brzusznym podczas treningu, delikatnie masuje i stymuluje okrężnicę.
  10. I pamiętaj, gdy tylko poczujesz parcie, idź do toalety! Powstrzymywanie się od defekacji prowadzi do nawykowych zaparć.