10 porad na zaparcia,
czyli jak w naturalny sposób wspomóc prawidłową pracę jelit
- Rozpocznij dzień od wypicia szklanki letniej wody z dodatkiem łyżeczki miodu i soku z cytryny lub z dodatkiem namoczonych, suszonych śliwek (śliwki koniecznie zjedz). Dzięki temu już od samego rana usprawnisz perystaltykę jelitową.
- Stosuj dietę bogatoresztkową. Spożywaj produkty zawierające błonnik pokarmowy. Błonnik działa jak „miotełka” na przewód pokarmowy przyśpieszając pasaż treści jelitowej.
- Pij minimum 2,5 – 3 litry płynów dziennie, głównie wodę mineralną. Odpowiednia ilość napojów sprawi, że masy stolcowe nie będą zbite, dzięki czemu łatwiej im będzie przesuwać się wzdłuż jelit.
- Stosuj olej lniany lub oliwę z oliwek (3 x dziennie łyżkę stołową). Zapobiegają i ograniczają stany zapalne w przewodzie pokarmowym, a także poprzez nawilżanie okolic odbytu, ułatwiają wypróżnianie.
- Zrezygnuj z podjadania słodyczy, czekolady i cukru. Działają one zapierająco i spowalniają pracę jelit.
- Uwzględnij w swojej codziennej diecie fermentowane napoje mleczne takie jak kefir czy maślanka. Jeśli ich nie tolerujesz, staraj się zażywać preparaty zawierające bakterie z rodzaju Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus bifidus.
- Zrezygnuj ze smażenia na korzyść gotowania, duszenia i gotowania na parze. Potrawy smażone, bogate w tłuszcz, są ciężkostrawne i zalegając w przewodzie pokarmowym znacząco spowalniają jego pracę.
- Uwzględnij w swojej diecie zioła. Mniszek lekarski (liść i korzeń), nasiona kopru włoskiego, koperek, anyżek, natka pietruszki, imbir poprzez drażnienie błony śluzowej jelit (głównie jelita grubego), stymulują pracę przewodu pokarmowego.
- Ćwicz mięśnie brzucha. Już 10-15 minut regularnych ćwiczeń sprawi, że jelita, dzięki mechanicznemu podrażnianiu, zaczną sprawniej pracować. Ponadto głębokie oddychanie torem brzusznym podczas treningu, delikatnie masuje i stymuluje okrężnicę.
- I pamiętaj, gdy tylko poczujesz parcie, idź do toalety! Powstrzymywanie się od defekacji prowadzi do nawykowych zaparć.